VRR nedir ve oyun oynamaya nasıl fayda sağlar?

Son zamanlarda sosyal medyada VRR’yi (Değişken Yenileme Hızı) tartışan konsol oyuncularının sayısının arttığını fark ettik ve PS5 yakında VRR’yi destekleyecek gibi görünüyor. PS5 piyasaya sürüldüğünde, HDMI2.1 video arayüzü ile donatılacağı için her oyuncu yeni nesil konsolda bu yeni özelliği bekliyordu. Ancak, VRR’yi desteklemedi. Şimdi, VRR’nin PS5’e geldiğini görmek bizi çok heyecanlandırıyor. Çoğu kullanıcı sadece heyecanlanmakla kalmaz, aynı zamanda VRR’nin ne olduğunu ve ne gibi faydalar sağladığını da bilmek ister. Sizler için aşağıda VRR yi anlatmaya çalıştık.
 

VRR (Değişken Yenileme Hızı) nedir?

Oyun oynarken görüntü yırtılması gördünüz mü?Bu çok can sıkıcı ve oyun deneyimini etkiliyor. Bu nedenle birçok PC oyuncusu GSYNC veya Freesync monitörleri satın aldı. Her ikisi de VRR türleridir. Ancak PS5’teki VRR, HDMI2.1 standardında yazılmış bir özellik olduğu için biraz farklıdır. İşlev aynı ama. VRR ile pürüzsüz bir görüntü elde edebiliyoruz ve artık görüntü yırtılmasını görmüyoruz.
 

Görüntüler neden yırtılıyor?

Daha önce görüntü yırtılması yaşamış olabilirsiniz, ancak bu her zaman olmaz. Öyleyse görüntüler ne zaman yırtılır? Grafik kartları, görüntüyü değişken olan saniye olarak verir. Ancak, monitör normal olan görüntüleri saniye olarak gösterir. Grafik kartının ve monitörün çıkış görüntüsü senkronize olmadığında, monitördeki görüntü yırtılacaktır.
 
vrr-20220422-1
 

VRR, PS5 ile nasıl çalışır?

SIE’ye (Sony Interactive Entertainment LLC) göre, VRR, donanım yazılımı güncellemesinden birkaç ay sonra PS5’te piyasaya sürülecek. VRR’nin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için HDMI2.1 ile donatılmış bir monitöre veya TV’ye ihtiyacınız vardır. Ayrıca HDMI2.1’in bant genişliğini de kontrol etmeniz gerekir. HDMI2.1’in bant genişliği dolu değilse, VRR işlevini veya HDMI2.1’deki diğer özellikleri etkileyebilir.
 

Tam hız, tam deneyim

Yakın zamanda MSI, 32 inç ve 28 inç boyutlarında iki adet 4K UHD 144Hz monitörü piyasaya sürdü – MPG321UR-QD ve MAG281URF. Her ikisi de 48Gb tam bant genişliğine sahip HDMI2.1 arabirimiyle donatılmıştır. 4K@120Hz, VRR, ALLM dahil olmak üzere HDMI2.1’den her şey verilir. Yeni nesil bir konsol için harika bir ortak arıyorsanız kesinlikle bu iki modeli göz önünde bulundurmalısınız.
 
Kaynak : MSI

Bir yanıt yazın

You were not leaving your cart just like that, right?

Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)